Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi Öğrenci Düşünceleri – Yaşamın Parçası

Stajı boyunca bir ortaokulun boyama işinde çalışan bir öğrenci:”O kadar yorulmuştum ki gün sonunda ayaklarımın üzerine zor basıyordum, ayaklarım kıyafetlerim, saçım, yüzüm boya olmuştu. Ama ben hayatımda hiç bu kadar tatlı yorulmamıştım. Bir TOG (Toplum Gönüllüleri Vakfı) üyesi olarak gönüllülük zaten benim yaşamımın bir parçası ama bunu herkese tattıran bu ders için teşekkür ederim.

Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi Öğrenci Düşünceleri – İnsanlığa Hizmet

Bu dersi almaya başladığım gün herhangi bir ders olarak görmüştüm ve bana ne katacağı hakkında bir fikrim yoktu. Değerli hocamız dersleri alışılagelmiş şekilde değil de gerçek hayattan yola çıkarak işlemeye başlayınca bu dersin hayatıma çok şeyler katacağını farkettim. İyilik yapmanın çok kolay ve zahmetsiz olduğunu, alınacak bir hayır duasının dünyalara bedel olabileceğini, yalnızca maddiyata değil maneviyata değer verilmesi gerektiğini, topluma hizmetin insanlığa hizmet insanlığa hizmetin de Hak’ka hizmet olduğunu bu ders sayesinde öğrendim.

Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi Öğrenci Düşünceleri – Heyecan

4 öğrencim birleşerek bir hizmet projesi yapmışlardı. “Yapacağımız bu proje ile bir insanın hayatına dokunmanın, bir insana karşılık beklemeden hayatını güzelleştirecek bir proje yapmanın, öncelikle bizim içimizde bir aydınlık yaratacağına inanarak proje geliştirmeye karar verdik. İlk işimiz bir afiş hazırlamak oldu, ekip olarak bir araya gelerek tasarım konusunda fikir birliği oluşturduk. Afişlerin okul içerisinde asılmasını tamamladıktan sonra sosyal medya üzerinden hem kendi hesaplarımız hem de önemli sosyal medya sayfalarında afişin yayılmasını sağladık. Bu proje bizlere tarif edemeyeceğimiz heyecan ve güzellikler kattı.

Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi Öğrenci Düşünceleri – Vicdan

Bu dersin insan bilincine katkılarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Dünyayı kendinizden ve etrafınızdaki küçük çevreden ibaret görmeyi bırakıyorsunuz. Yalnızca kendi sorunlarınıza odaklanmıyorsunuz, hiç tanımadığınız insanların bile sorunlarını gidermeyi kendinize görev biliyorsunuz. Bu doğrultuda girişimler yapmaya başlıyorsunuz. Yolda gördüğünüz minik bir çocuğun ana caddeden geçmesini sağlamaktan tutun, huzur evlerinde bir tutam ilgi bekleyen ninelerimizle, dedelerimizle küçük bir sohbet etmeye kadar her şey bu geniş yelpazede yer alabiliyor. En güzeli de tüm bunları hiç kimse size söylemeden, zorunluluk yaratmadan tamamen kendi isteğiniz ve vicdanınızın doğruları ile yapabilmek…

Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi Öğrenci Düşünceleri – Masumiyet

Hayvan barınağına ilk gittiğimde hayvanların gözlerinin içindeki üzüntüyü hissettim, hak ettikleri hayatın bu olmadığını biliyordum. Bu benim için bir ödev veya stajdan çok değerli anlamlar içerdi. Onların gözlerindeki masumiyeti ve ilgi gösterildiğinde gözlerinin ne denli parladığını ve nasıl sevinç içinde olduklarını görebilmek çok güzel bir deneyimdi.